Działania

Jesteśmy różni, to już wiecie. Intrygują nas historie języka, reklamy, literatury oraz mediów. Czytamy Biblię i komiksy. Piszemy o tym wszystkim, staramy się to badać – różnie: ilościowo i jakościowo, rozmawiamy i pytamy: jak jest? Interesują nas wielkie narracje i wielkie kwantyfikatory, ale też portale społecznościowe, telewizja nowej generacji, chwilowe fascynacje naszego społeczeństwa. Chcemy rozumieć (studenci i my) to, co nas otacza… Dlatego projektowanie zaczynamy od komunikacji – z tymi, którzy, chcą do nas przyjść: angażujemy się we współpracę ze szkołami średnimi; szukamy ludzi, których tak jak nas, interesuje kultura audiowizualna, język nowych mediów. Czekamy na tych z Was, którzy chcą nauczyć się kreatywnie i umiejętnie opisywać, charakteryzować, projektować komunikację…

Co aktualnie robimy?

„Granice mojego języka są granicami mojego świata”

Patronujemy temu konkursowi od lat – bo w jednym miejscu możemy spotkać przyszłych polonistów, kulturoznawców, socjologów. Rozmawiamy z licealistami na wykładach, oceniamy ich prace konkursowe. Zapraszamy do ATH – by pokazać ośrodek, by się nim pochwalić. Na razie działamy w Bielsku, Cieszynie, Oświęcimiu i okolicach, ale pracujemy (wraz z koleżankami i kolegami z Katedry Literatury i Kultury Polskiej) nad szerszą formułą konkursu – chcemy Was znaleźć i poznać. Przeczytaj krótką relację z jednej z edycji.

Konferencje naukowe

Bielska polonistyka jest bardzo młoda, ale na mapie konferencyjnej widać ją wyraźnie: dotychczasowa formuła miała charakter bardzo otwarty, egalitarny – spotykaliśmy się późną jesienią, zapraszaliśmy wszystkich zainteresowanych zaproponowanym wcześniej tematem, np:
Kontekstami postzależnościowymi w literaturze i kulturze (2017)
Zmierzchem (2013),
Dostrzeganiem różnicy (2012),
Małymi miastami (2011),
Słowem i obrazem (2010)
,

a w październiku 2018 zapraszamy na konferencję o wolności i traumie: 1918-2018.

Studia podyplomowe:

W planach uruchomienie dwóch propozycji – prosimy zaglądać na stronę regularnie!

i praca naukowa…

Praca naukowa jest dla nas równie ważna jak dydaktyka, dlatego współpracujemy ze studentami – naukę zaczynamy właśnie od zajęć. Dogrywamy wstępną część projektu poświęconego lokalnym badaniom Facebooka, pracujemy w ramach szerokiego tematu góry i literatura, zamknęliśmy badanie: grupa userów – kulturotwórcze praktyki w internecie, finalizujemy habilitacje.